Quantcast
Channel: Law Business Quality
Viewing all articles
Browse latest Browse all 9334

Agnieszka Kühl: Nie można przewidzieć przyszłości, ale można ją wykreować

$
0
0

Agnieszka Kühl, inwestorka, międzynarodowy trener biznesowy w budowaniu strategii salonów kosmetycznych i SPA, pomysłodawczyni i prezes spółki KULTURA KOBIET w rozmowie z Law Business Quality.

 

Przedsiębiorca, inwestor, międzynarodowy trener biznesowy w budowaniu strategii salonów kosmetycznych i SPA. Prezes i pomysłodawca Kultury Kobiet. Wykładowca w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości. Agnieszko, sporo tego. Tak prywatnie do której roli jest Ci najbliżej i dlaczego?

– Wdrażanie nowych pomysłów, bycie kreatorem określa mnie najbardziej precyzyjnie bez względu na rolę, w której się znajduje. Przyczyna tego leży w zamiłowaniu do innowacyjności, która jest motorem napędowym do działań twórczych w moim biznesie.

Czy możesz powiedzieć coś na temat innowacyjności w budowaniu marki i czy można się tego nauczyć?

– Oczywiście można nauczyć się innowacyjności, ale jeżeli przyjrzeć się największym firmom światowego biznesu, takim jak Apple, Microsoft, Intel itd. innowacje tylko w 15% są odpowiedzialne za ich sukces. Pozostałe 85% wzrostu firmy nie ma nic wspólnego z innowacjami, a samym ich wdrożeniem. Kluczowa jest systematyczność. Możemy śmiało odwołać się do formuły SMAC (systematyczność, metodyka i regularność), która w głównej mierze określa wzrost rentowności danego przedsiębiorstwa, a nie samej innowacji, która jest tylko jej częścią składową. Mówiąc o implementacji innowacji, posłużę się przykładem pojazdów jeżdżących na wodę. Jeżeli istnieje takie auto, ale motor do niego nie został jeszcze wymyślony lub praktycznie przystosowany, taka nowość nie ma racji bytu. Tak więc innowacja musi być zaadaptowana w odpowiednim czasie. Poza tym jest ona również bardzo mocno połączona z pojęciem „wyjątkowy” – obiecującym sukces. Jeżeli usłyszymy dwa komunikaty: dobry lub wyjątkowy biznes, to różnica już na samym początku jest 10-krotna! Istnieje piramida, której górną część stanowi fanatyczna dyscyplina, kolejna paranoidalna produktywność oraz kreatywność (ta część dotyczy wszystkich pomysłów związanych ze zwiększeniem produktywności). Jeżeli świadomie będziemy korzystać i wdrażać części składowe tej piramidy – mamy gwarancję sukcesu. Musimy jednak pamiętać o tym, że istnieje dużo innowacji na świecie, które nigdy nie zostają wprowadzane w życie, pomimo że ktoś je wymyślił.

12015445_1136790449681924_403955594_o

Podaj proszę kilka przykładów z Twojej kariery zawodowej innowacyjnego tworzenia marki?

– Jeżeli chodzi o mnie, wdrażanie innowacyjnych pomysłów nastąpiło wówczas, kiedy głęboko uświadomiłam sobie główny problem w społeczeństwie. Okazało się, że jest to niewiedza związana z samym istnieniem danego problemu. Niewielu potrafi go zdefiniować, a osoby wdrażające niestandardowe myślenie powinny myśleć innowacyjne na temat problemu.

Współpracując od ponad 20 lat z salonami kosmetycznymi, produktami światowych firm byłam przekonana o tym, iż jestem w stanie sprzedać właścicielom gabinetów wszystkie markowe produkty. Szczególnie wtedy, kiedy wprowadziłam na rynek polski innowacyjne kosmetyki Dr Baumanna. Niestety, rzeczywistość okazała się bolesna. Sprzedaż produktów była najbardziej problematycznym zadaniem z racji tego, iż kosmetyczka już je na stanie magazynowym posiadała. Spoglądając na 10 podstawowych P marketingowych zastanowiłam się nad P – people ludzie i zapytałam siebie: jak mogę podejść do tematu innowacyjnie? Pomyślałam wtedy, że największym problemem gabinetów kosmetycznych jest to, iż nie mają oni wystarczająco ludzi – klientów. Wpadłam więc na pomysł dostarczania ich do salonów w zamian za zakup moich produktów. Przypominając produktywną paranoję we wcześniej wspomnianej piramidzie ustaliłyśmy, iż 5 godzin wolnych miejsc w ciągu dnia wypełnimy nowymi klientami według ściśle określonego systemu. Dzięki temu pozyskałam ponad 300 salonów kosmetycznych, których właściciele stali się moimi kontrahentami. Zamiast sprzedawać produkty – sprzedawałam klientów. Niestety, do dzisiaj salony kosmetyczne nie rozumieją swoich problemów i nie potrafią ich sprecyzować. Wiele takich innowacji salonowych opisałam w poradniku „1000 nowych klientów w ciągu roku. Poprowadź salon kosmetyczny i SPA z sukcesem”.

Jesteś osobą, która wprowadziła na polski rynek innowacyjny projekt inwestycyjny pt. KULTURA KOBIET. Cóż to takiego?

– Kultura Kobiet proponuje właścicielom salonów kosmetycznych i SPA Technovation – technologię + innowację oraz optymalną kreatywność. Innowacjami w kreatywności oraz nowoczesną technologią są np. urządzenia, których właścicielka centrum urody nie jest w stanie sama sfinalizować, zważywszy chociażby na ich wysoką cenę, brak bezpośredniego dostępu do producenta czy wiedzy, które z tysiąca pozycji obecnych na rynku maszyn kosmetycznych i produktów są najlepsze. Kultura Kobiet te zadania przejmuje na siebie, dając w efekcie partnerowi biznesowemu proste, sprawdzone rozwiązania skrojone na miarę jego potrzeb.

W czym tkwi główna siła kobiet prowadzących własny biznes? Czy warto ufać kobiecej intuicji w procesie podejmowania istotnych decyzji biznesowych?

– Żyjemy w interesujących czasach, w których kobiety inicjują rozwój w biznesie, mówi się o „ekonomii kobiecej”. Wiele firm odkryło ten fenomen i rozpoczęło produkcję przemysłową dopasowaną do potrzeb kobiecych, zarówno w branży motoryzacyjnej, kosmetycznej, jak i tekstylnej. Wiele przemysłów zaczęło rozumieć, że właśnie kobieta jest decydującym czynnikiem w podejmowaniu decyzji, np. wyboru pralki automatycznej. Temat ekonomii kobiet i ich udziału w przewodzeniu światu przeżywa obecnie swój rozkwit. Kobiety są zwykle lepiej wykształcone, są decydentami w rodzinie, a coraz więcej z nich przyjmuje pozycję lidera politycznego, jak na przykład Angela Merkel ma realną szansę rządzić największymi światowymi mocarstwami. Królowe od wieków przewodzą największym monarchiom, a prezydenci i premierzy w spódnicy tworzą gabinety rządowe na wszystkich kontynentach, panie zostają noblistkami, magnatami prasowymi, prezesami i szefami korporacji, jak np. Yahoo. Przyszłość świata związana jest z kobietą, która zaczyna lepiej zarabiać, a przez to częściej staje się głową rodziny, jest też niezależna jako singielka lub samotna matka. Tak więc istnieje przestrzeń dla rozwoju naszej firmy. Kultura kobiet stanowi nowy model biznesowy, w którym istotne jest postawienie akcentu na współpracę, kobiecą odpowiedzialność i uczucia rodzinne.

Nowy model świadomości w biznesie jest ważny, bo wcześniejszy – oparty na rywalizacji – poniósł klęskę. Wystarczy przypomnieć sobie kryzys w 2008 roku, który doprowadził do bankructwa wielu przedsiębiorstw, a spowodowany był męskim stylem zarządzania. Dlatego też większa świadomość, kobiecy styl matki, wplatającej w działania zrozumienie, uczucia i empatię w rozwiązywaniu kwestii socjalnych, jest w stanie dzisiaj ukształtować nowy kapitalizm – z kobiecą twarzą. Zmiany na tej płaszczyźnie są coraz bardziej dostrzegalne.

 

_MG_2232

Prowadzenie biznesu bez reklamy nie ma dziś sensu. Jak ważne, Twoim zdaniem, są działania public relations w procesie budowania marki? Warto inwestować w promocję?

– Działania promocyjne to tylko jedno z ponad 120 P marketingowych, które odpowiednio zrozumiane i wdrażane w życie doprowadzają do spektakularnych efektów danego przedsiębiorstwa. Dlatego warto inwestować w promocje swojej marki, aby zdobyć jak najszerszy zasięg odbiorców.

Jaką wartość w biznesie mają obecnie tzw. polecenia i rekomendacje?

– Myślę, że to jedna z ważniejszych zasad rządzących biznesem, ponieważ ludzie wierzą w osobiste doświadczenia i rekomendacje innych osób. Zwrócenie dużej uwagi na jakość sprzedawanych produktów i usług w głównej mierze jest w stanie zapewnić każdemu przedsiębiorcy pozytywny feedback.

Czy prowadząc tak szeroką działalność biznesową jak Twoja, warto być ze swoją marką, osobą na portalach społecznościowych? Jaką rolą odgrywają Twoim zdaniem kanały social media jak Facebook czy Instagram?

– Z racji tego, iż cały świat funkcjonuje online, jesteśmy w stanie w bardzo szybkim tempie doprowadzić do globalizacji większości biznesów. To jest jeden z powodów, dla których wszystkie kanały social media powinny być wykorzystywane w procesie dotarcia do jak największej liczby odbiorców.

Na czym polega siła Twojej marki?

– Siła marki Dr. Baumann, podobnie jak mocna strona Kultury Kobiet, tkwi w tym, że obydwie bazują na potrzebach człowieka. Wszystkie ich działania są podejmowane wtedy, gdy istnieje pewność, że są one dobre dla ludzi. Przykładowo: czy wycinanie drzew na potrzeby produkcji papierowych opakowań dla kosmetyków jest celowe? Nie, zatem nie mamy zbędnych pudełek, by nie niszczyć środowiska, w którym żyjemy. Ponadto kiedy wszyscy mówią o trendach, Dr. Baumann nawołuje, by o nich zapomnieć! Dlaczego? Dlatego, że klienci zawsze potrzebują tego samego: życia w czystym środowisku, zdrowego odżywiania, opóźnienia starzenia się skóry oraz jej pielęgnacji przez dostarczanie odpowiednich składników.

Największe błędy, jakie popełniają młodzi ludzie na początku prowadzenia własnej działalności gospodarczej?

– Największym problemem młodych ludzi rozpoczynających własny biznes jest stawianie niewłaściwych pytań. Jeżeli nie stawiamy odpowiednich pytań, nie otrzymujemy właściwych odpowiedzi. Wówczas traci się kierunek. Brak biznes planu, zwycięskiej strategii oraz celu doprowadza do popełniania już na wstępie sporej ilości błędów, a dobrze wiemy, że w biznesie już jeden milimetr robi dużą różnicę.

Życiowe motto?

– Nie można przewidzieć przyszłości, ale można ją wykreować.

 

Rozmawiała: Ilona Adamska


Viewing all articles
Browse latest Browse all 9334

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra