“Pejzaż abstrakcyjny” to druga prezentacja wybranych prac z Kolekcji, przygotowana z okazji Warsaw Gallery Weekend, której inauguracja odbyła się 21 września na 42.piętrze w budynku apartamentowym Cosmopolitan Twarda 4.
Punktem wyjścia dla wystawy były prace Jerzego Nowosielskiego, który w swojej twórczości balansował pomiędzy abstrakcyjnymi kompozycjami a przedstawianiem rzeczywistości. W jego nieprzedstawieniowych obrazach dopatrzeć się można śladów klasycznych pejzaży, z kolei w pracach bardziej realistycznych dążenia do syntetycznego ujęcia tematu. Tytuł wystawy odnosi się jednocześnie do miejsca jej prezentacji, 42. piętra budynku Cosmopolitan, skąd rozciąga się pełna panorama miasta. Warszawa widziana z tej perspektywy staje się abstrakcyjnym pejzażem zbudowanym z powyginanych linii, plam kolorów i niewielkich punktów zmieniających swoje położenie.
Na wystawie zestawione zostały ze sobą abstrakcyjne obrazy z lat 60. i 70. z dziełami współczesnymi. Obie grupy prac cechuje posługiwanie się abstrakcją jako narzędziem opisującymi rzeczywistość, zarówno tą realną jak i wyobrażeniową..
Artyści prezentowani na wystawie:
Bownik, Rafał Bujnowski, Tadeusz Dominik, Wojciech Fangor, André Lanskoy, Jerzy Nowosielski, Kajetan Sosnowski, Teresa Pągowksa, Mateusz Sadowski, Piotr Uklański, Zbigniew Rogalski.
Jankilevitsch Collection to prywatna kolekcja gromadząca znaczące dzieła polskich i międzynarodowych artystów. Polska część Kolekcji, którą opiekuje się Fundacja Zwierciadło, prezentuje sztukę awangardową lat 50., 60. oraz 70., z naciskiem położonym na malarstwo abstrakcyjne. W kolekcji znajdują się dzieła m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Nowosielskiego, Jana Berdyszaka, Romana Opałki, Teresy Pągowskiej, Kajetana Sosnowskiego, Henryka Stażewskiego. Najszerzej reprezentowanym artystą w kolekcji jest Wojciech Fangor, polski abstrakcjonista, reprezentant op-artu, przez lata tworzący w Stanach Zjednoczonych. Polska Kolekcja to również prace artystów tworzących w okresie 20-lecia międzywojennego: Roman Kramsztyk, Tadeusz Makowski, Eugeniusz Zak, Wacław Borowski, a przede wszystkim Mela Muter – znakomita portrecistka i pejzażysta, tworząca w Paryżu.
Kolekcja międzynarodowa poświęcona jest malarstwu abstrakcyjnemu zarówno lat 20. jak i okresu powojennego. Znajdują się w niej prace wybitnych artystów takich jak: Jean-Michel Atlan, Hans Hartung, Pierre Soulages, Andre Lanskoy czy też Liubov Popova.
Organizatorzy: Fundacja Zwierciadło, apartamentowiec Cosmopolitan Twarda 4